HELPING THE OTHER PEOPLE REALIZE THE BENEFITS OF BADANIE OCT OKA

Helping The Other people Realize The benefits of Badanie oct oka

Helping The Other people Realize The benefits of Badanie oct oka

Blog Article

Uzyskany obraz przenoszony jest na ekran monitora. Lekarz podczas diagnostyki kieruje wiązkę światła na poszczególne obszary oka, ustawiając aparat w odpowiedniej odległości i pod kątem pozwalającym uzyskać optymalny obraz.

Przebieg badania nie różni się od typowego badania okulistycznego. Co do zasady badanie nie jest inwazyjne. Zdarza się, że w celu lepszego uwidocznienia dna oka pacjent otrzymuje specjalne krople rozszerzające źrenicę. Pacjent opiera twarz na urządzeniu i proszony jest o patrzenie w kierunku wyświetlanego znacznika. Specjalista wykonujący badanie ocenia jego jakość i zapisuje je na twardym dysku komputera. Badanie trwa kilkanaście sekund. Dzięki upowszechnianiu się tego badania, można je obecnie wykonywać w coraz niższej cenie.

Na podstawie komputerowej analizy współczynnika odbicia światła od badanych struktur uzyskuje się obrazy, które można porównać do przekrojów histologicznych. Rozdzielczość skanowanych zdjęć jest wysoka, średnio ten razy większa niż w badaniu USG i umożliwia bardzo dokładną ocenę patologii siatkówki. OCT nazywana bywa również biopsją optyczną tkanki, która umożliwia bezkontaktowe wniknięcie w głąb struktury tkanki.

Poza tym, że jest to zupełnie nieinwazyjne badanie – co ma duże znaczenia dla pacjenta – z medycznego punktu widzenia pozwala na:

Tomografia OCT opiera się na analizie współczynnika odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki – w tym celu korzysta z mocno spójnej (koherentnej) wiązki światła o długości fali bliskiej falom podczerwonym.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o panseksualizmie Co nowego w apple apple iphone sixteen? Oto szczegóły Co to jest of i jak działa? Warto też zobaczyć

Jak przebiega cała procedura? Pacjent siada przed aparaturą i opiera głowę na specjalnej podpórce. Następnie oko jest skanowane przez tomograf, a specjalista przeprowadzający badanie wydaje badanej osobie różne polecenia dotyczące tego, pod jakim kątem ma ona patrzeć.

Przed wykonaniem badania należy zmyć makijaż oka. Na około fifteen-twenty min przed rozpoczęciem analizy lekarz może podać pacjentowi krople rozszerzające źrenice. Powodują 1 unique nieostre widzenie przez kilka godzin po badaniu, dlatego zdecydowanie odradza się w tym czasie prowadzenie samochodu.

Pozwala na dokładną analizę tarczy nerwu wzrokowego, co jest istotne w diagnozowaniu i monitorowaniu jaskry oraz innych chorób oczu związanych z nerwem wzrokowym.

Badanie OCT jest nieinwazyjne, bezkontaktowe, nie wymaga przygotowania i może być powtarzane wielokrotnie. Kilkukrotne wykonanie OCT pozwala na śledzenie przebiegu choroby na przestrzeni czasu oraz ocenę skuteczności leczenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku get more info takich chorób jak jaskra, AMD lub retinopatia cukrzycowa.

W niektórych przypadkach badanie może wymagać rozszerzenia źrenic. Pacjent otrzymuje krople zawierające środek rozszerzający źrenice. Umożliwia to sprawne przeprowadzenie badania, jednak może być także przyczyną chwilowego światłowstrętu i pogorszenia jakości widzenia.

Badanie okulistyczne OCT wykorzystuje skaning optyczny. Jest nieinwazyjne i bezbolesne, nie wymaga też od pacjenta żadnego poprzedzającego wizytę w gabinecie lekarskim przygotowania. Na około 15-twenty minut przed przystąpieniem do badania lekarz okulista zakrapia oczy pacjenta specjalnymi kroplami rozszerzającymi źrenice. Są to najczęściej preparaty, których składnikiem czynnym jest atropina. Dzięki rozszerzonym źrenicom lekarz specjalista ma możliwość dokonania dokładnych oględzin dna oka oraz plamki żółtej.

Wśród wskazań mogą znaleźć się również inne schorzenia i przyczyny – zależnie od zaleceń lekarza. Badanie OCT znajduje także zastosowanie w monitorowaniu przebiegu i skuteczności niektórych terapii.

Zielony oznacza normę, żółty wartości graniczne, a czerwony wskazuje na nieprawidłowości. Na wydruku z badania widoczna jest przebiegająca przez te obszary czarna linia wskazująca aktualny stan zdrowia gałek ocznych pacjenta.

Report this page